23 Nisan, 2014

"Ulusal iki dudak demokrasisi bayramı" kutlu olsun!

EGEMENLİK KAYITSIZ VE ŞARTSIZ MİLLETİN DEĞİLDİR.
MİLLET EGEMENLİĞİNİ KENDİ SEÇTİĞİ VEKİLLERİ ARACILIĞIYLA TBMM'DE KULLANAMAZ.
TÜRKİYE BİR DEMOKRASİ DEĞİLDİR, SİYASI PARTİ LİDERLERİ VE EKİPLERİNİN KONTROLÜNDE BİR "İKİ DUDAK DEMOKRASİSİ"DİR.

Bayramlar gerçeklerle yüzleşmeye, kabullendiklerimizi sorgulamaya ve çocuklarımızı umutlarla ama gerçeklerle de büyütmeye vesile olmalıdır.

Bu acı gerçekle hesaplaşmadan Türkiye bir demokrasi O-LA-MAZ!

Türkiye'de çok uzun yıllardır bütün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramları, çocukları büyüklerin koltuklarına temsili olarak oturttuğumuz, ama temsili demokrasimizin hiçbir zaman temsili olamadığı bir "temsil"e dönüştü. Bu bayramı "ulusal iki dudak demokrasisi bayramı" olarak adlandırmak ve kutlamak belki sadece çocuklarımıza karşı bir haksızlık olacaktır.

Herkesin bildiği ama kimsenin "KRAL ÇIPLAK" diyemediği, basit bir gerçekle "demokrasicilik" oynamaya, bayramlar kutlamaya çalışıyoruz.

21. yüzyılda böyle bir demokrasi kadar, bunu sindirmiş ve bütün egemenliğini genel başkanların ve yanlarındaki dar bir ekibin "keyfine" terk etmiş yetişkinler/yöneticiler/millet vekilleri, çocuklarından utanmak yerine, hiçbir şey yokmuş gibi bir bayram daha kutlamaya çabalıyorlar.

Bugün herkes ulusal egemenliğin ne demek olduğunu anlatan nutuklar atarken, o egemenliğin nasıl yaşanamadığını anlatmamaya da gayret edecekler.

İki dudak demokrasisi ile yüzleşmeyen bir ulus, hiçbir zaman gerçek bir demokrasi ile yönetilemez.
Yönetilemiyor da...

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails