01 Kasım, 2011

Kurtulmuş: "Üyelerimiz partimizin esas sahibi haline gelmelidir"

HAS Parti Genel Başkanı Numan Kurtulmuş, partilerinin 1. kuruluş yıl dönümünde bütün üyelerine bir mektup yazdı. Mektubun il ve ilçe teşkilatları tarafından üyelere tek tek ulaştırılacağı belirtiliyor.


Mektup, ülkemizde egemen olan "iki dudak demokrasisi" açısından önemli bir saptamayı dile getiriyor: Partilerin asıl sahibinin üyeleri olduğunu...


Özellikle bu vurgu nedeniyle burada yer vermek istedim.


Kurtulmuş mektubunda şöyle diyor: 

"Yeni dönemde siyaseti güçlülerin işi olmaktan çıkararak halkın egemen olduğu alan haline getireceğiz. Bunun için öncelikle üyelerimizin partimizin esas sahibi haline gelmesi gerekir. Nasıl ki; ülkenin sahibi vatandaşlarsa, partilerin de sahibi üyeleri olmalıdır. Ancak o zaman ülkede milletin dediği olur." 


Ülkemizde üyeler partilerin "sahibi" olmadığı liderler ve ekipleri sahibi olduğu için siyaset de "demokratik" olamıyor. Demokratik olmayan siyaset ve TBMM'nin demokratik bir ANAYASA üretemeyeceğini öngörmek çok şaşırtıcı olmayacaktır.


Kurtulmuş, özellikle siyasetin finansmanına da dikkat çekerek şunu söylüyor: "parayı verenin düdüğü çaldığı değil, üyelerimizin ve milletimizin dediğinin olması için siyasetin gerçek sahibi tarafından finanse edilmesi şarttır."


İki dudak demokrasisine son vermek için çözülmesi gereken temel sorunlardan biri de "siyasetin finansmanı"dır. Bu konu Türkiye'de sürekli istismar edilen, yasal alt yapısı ile oynanan, aynı zamanda temel bir demokrasi sorunudur. Devletin partilere yardımı bile 3-5 parti arasında anti demokratik bir biçimde paylaştırılmakta, milletin parası adeta 3-5 lider ve ekibinin insafına terk edilmektedir.


Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails