16 Haziran, 2011

Çıt!

12 Haziran seçimleri AK Parti'nin büyük bir başarısıyla sona erdi. Seçimde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ekibinin belirlediği 550 milletvekilinin 325'ini halkımız "tasdikledi". CHP ve MHP Liderlerinin ekipleriyle birlikte belirlediği milletvekillerinden 135 ve 53'ü halkımız tarafından tasdiklenirken, İmralı "izinli" listeden de 36 milletvekili "bağımsız" olarak seçildi.


Yazıyı bu bilgiyi size duyurmak için yazmıyorum elbette. Yalçın Doğan'ın bugünkü ibretlik yazısı bu notu düşmeme yol açtı. Doğan, seçim sonrası CHP'de yaşanan "geleneksel" Kurultay ve istifa taleplerinin yarattığı tartışmayı, AK Parti'den örnek vererek eleştiriyor. Bakın, hatta "utanın" demeye getiriyor. "167 kişi genel başkan tarafından aday gösterilmedi bir tekinin bile "çıtı" çıkmadı" diyor. Ne güzel örnek değil mi?


Daha fazla söze gerek yok. Sizi Doğan'ın yazısıyla baş başa bırakıyorum. İki dudak demokrasisinin "aydınlarımızın" zihin dünyasında ne kadar kökleştiğini, olağanlaştığını, benimsendiğini bir kez daha anlayın. Aman "çıt" çıkarmayın!


 167 kişiden birinin çıtı çıkıyor mu?

GEÇEN dönem Meclis’te bulunan 187 AKP’li milletvekili bu kez listelerde yer almıyor. 187 milletvekilinin 20’si kendi isteğiyle aday olmuyor.

Geriye kalan 167 milletvekilini Genel Başkan Tayyip Erdoğan bu kez aday göstermiyor. 167 önemli bir sayı, AKP’nin geçen dönem Meclis’teki sandalye sayısının yarısı.

167 milletvekili aday gösterilmiyor, ama 167 kişiden bir tekinin bile çıtı çıkmıyor.

Milletvekili olmadıkları için, partileri onlara başka olanaklar hazırlamış olabilir. Şu ya da bu biçimde gönülleri alınmış olabilir. Kendilerine neden aday yapılmadıkları makul biçimde anlatılmış olabilir. Artık ne ise, ama 167 kişiden bir tekinin bile itirazını duyan var mı?

Parti disiplini, partili olmak, partisine sahip çıkmak, genel başkanın ya da genel merkezin kararına saygı göstermek bu olsa gerek. Yoksa, bağırıp çağırmak, kazan kaldırmak, tutarsız bir alay sözü söyleyip, geçmişe dönük gerçekleri çarpıtmak çok kolay. Aynaya bakmaya zahmet etmeden.

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails